Graella de programació de
la Unitat didàctica en competències bàsiques:
“FEM UN TELENOTÍCIES”
ÀREA:
TUTORIA
|
ETAPA:
SECUNDÀRIA
|
NIVELL:
SECUNDÀRIA (TUTORIA)
|
TRIMESTRE:
PRIMER
|
SESSIONS:
QUATRE
|
UNITAT DIDÀCTICA:
FEM UN TELENOTÍCIES
|
OBJECTIUS: -Cercar informació concreta a la xarxa d’Internet.
–Redactar notícies de forma entenedora. –Preparar la lectura de notícies en veu alta. –Enregistrar el
telenotícies. –Elaborar gràfiques per explicar notícies. –Visionar el
telenotícies i fer-ne la crítica. –Estimular i motivar per parlar i escoltar
davant d’una càmera. –Fomentar el treball en grup i cooperatiu. -Conèixer i
utilitzar les funcions de les càmeres: enfocament. Efectes digitals
elementals de les videocàmeres.
|
Competències
bàsiques
|
Descriptors
|
Continguts
|
Habilitats
|
Actituds
i valors
|
Estratègies
aprenentatge
|
1. Comunicació lingüística
|
El telenotícies.
Notícia: concepte i
forma.
|
La redacció de les
notícies en un llenguatge visual
|
Gust per la lectura
correcte de notícies
|
Lectura correcta en veu
alta de notícies
|
2. Matemàtica
|
La temporització dels
reportatges i gràfiques
|
Comptabilitzar el temps
adequat per a cada notícia
|
Valoració del treball ben
fet i d’una durada correcte
|
Temporització de la gravació
del telenotícies i elaboració de gràfiques explicatives.
|
3. Interacció món físic
|
Notícies del món físic.
|
Descripció de notícies
del món físic.
|
Sensibilització per les
notícies del món físic.
|
Elaboració de notícies
del món físic.
|
4. Tractament informació digital (TIC)
|
El programa “Studio9”
|
L’escriptura a
l’ordinador.
El programa “Studio9”
|
Utilització responsable
de la càmera de vídeo per a fer el telenotícies.
|
Realització del
telenotícies amb el programa “Studio 9”
|
5. Social i ciutadana
|
La diversitat en el món i
a l’aula.
|
Destresa en l’elaboració
de resums de les notícies.
|
Actituds de respecte en
vers a la diversitat del món.
|
Treball en grup per
l’assoliment del telenotícies de grup.
|
6. Cultural i artística
|
Les imatge i fotografies
que acompanyen a les notícies. (Text)
|
Manipulació d’imatges i
so per acompanyar al text.
|
Respecte i tolerància
vers als treballs dels companys/es
|
Utilització de les
imatges i so com a mitjà d’expressió.
|
7. Aprendre a aprendre
|
El treball en grup
cooperatiu per assolir objectius comuns.
|
Adquisició de l’hàbit del
treball cooperatiu.
|
Reflexió de les notícies
pròpies i les dels altres.
|
Reflexionar sobre les
notícies pròpies i la dels altres.
|
8. Autonomia personal
|
La subjectivitat i/o
l’objectivitat de les notícies.
|
Conscienciació pròpia de
les capacitats per al treball en grup
|
Estimulació de la forma
assertiva del treball en grup.
|
Tècniques d’assertivitat
pel petit grup.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
TEMPORITZACIÓ
D’ ACTIVITATS
|
SESSIÓ 1: Tothom
cercarà notícies durant tres dies a la premsa, ràdio, televisió i/o
internet. Les redactarà i les explicarà a la resta de companys i companyes del
grup. Entre tots i totes fareu la tria de les més significatives i
important per a fer el telenotícies.
|
SESSIÓ 2: Faran
les següents activitats segons el rol que hagin triat:
Redactor guionista: redactarà les notícies per a explicar al
telenotícies.
Reporter fotogràfic: cercarà les fotografies i/o imatges adients per a
complementar les notícies.
Dibuixant: elaborarà el decorat del telenotícies i
aconsellarà sobre el vestuari dels presentadors i presentadores
Tècnic de só: cercarà les músiques adients pel telenotícies.
|
SESSIO 3:
Entre tots i totes fareu
un telenotícies d'una durada d'uns cinc minuts com a màxim.
Us gravareu amb una
càmera digital i després capturareu les imatges i el so amb un programa
d'ordinador "Studio 9" on hi podreu adjuntar les músiques i
fotografies de fons que més us agradin. Si voleu poden afegir un petit
reportatge objectiu de poca durada.
|
SESSIÓ 4:
Un cop editat el vídeo fareu una exposició de tots els
vostres telenotícies a la resta dels vostres companys i companyes.
Per això us cal un canó de projecció i un ordinador.
Individualment fareu una avaluació de cada treball
(telenotícies) del grup que exposi, seguint aquesta graella:
|
A partir del
tema central: FEM UN TELENOTÍCIES, es desenvolupen unes activitats que
permetran despertar les diferents intel·ligències o habilitats dels alumnes.
Per poder aconseguir els objectius, les activitats es podran expressar en
qualsevol dels llenguatges: oral, escrit, plàstic, musical o corporal. Les
intel·ligències treballades són:
-La intel·ligència Lingüística: La notícia
-La
intel·ligència Logicamatemàtica: La temporització de les notícies
-La
intel·ligència Naturalista: Les notícies del món físic i medi ambient.
-La
intel·ligència Musical: L’imatge i el so a les notícies.
-La
intel·ligència Cinèticacorporal: L’expressió corporal dels presentadors.
-La
intel·ligència Visualespacial: Els decorats del telenotícies.
-La
intel·ligència Intrapersonal: L’autoavaluació del treball realitzat.
-La intel·ligència Interpersonal: L’assertivitat en el grup cooperatiu.
MATERIALS
·
Fulls pel guió de les notícies.
·
Monitor de televisió.
·
Magnetoscopi.
·
Cintes per gravar.
·
Estris per dibuixar i pintar.
·
Càmera de fotos i de vídeo
·
Ordinador i canó de projecció.
·
Document del guió del TN
·
Elements per al decorat
·
Guió per a l’escaleta
·
Studio 9 i portàtils
TEMPORITZACIÓ
Aquesta WebQuest tindrà una durada aproximada d’uns quinze
dies segons la disponibilitat de cada centre i professorat.
CRITERIS
D’AVALUACIÓ
L’avaluació és un recurs per obtenir una informació de forma continua en
el procés d’ensenyament- aprenentatge i ens permetrà ajustar-lo a les
necessitats de cada alumne, permetent-nos conèixer els aprenentatges assolits
i les dificultats. Els criteris i els
indicadors estaran en funció dels objectius i les activitats que el
professorat es vagi plantejant. Cal tenir present que hem de dissenyar
exercicis que facin referència a diferents aspectes sense oblidar mai la
importància que la observació és un element fonamental de l’avaluació
L’autoavaluació en la seva graella ens permetrà que l’alumnat vagi
entenent els criteris d’avaluació i conegui el desenvolupament del seu procés
d’aprenentatge.
Graella d’avaluació pel professorat:
COMPETÈNCIES
|
Necessita millorar
|
Correcte
|
Molt bé
|
TO
TAL
|
COM
PE
TÈN
CIES
CO
MU
NICA
TI
VES
|
Lingüística
Audiovisual
|
S’expressa de manera confusa, incompleta, amb poca coherència. Li costa
seguir el fil argumental.
Utilitza les imatge i sons sense relacionar-los amb el contingut. Té
dificultats en interpretar i expressar-se amb mitjans audiovisuals.
|
S’expressa amb correcció, però amb força simplicitat. Li costa entendre
els dobles llenguatges, sentits, figurats..
Utilitza els mitjans audiovisuals com a suport al missatge oral o
escrit però no aprofundeix
|
Escolta i s’expressa oralment i per escrit amb ordre i claredat, adequant
el seu discurs als receptors.
Interpreta i produeix missatges audiovisuals amb sentit per ells
mateixos i molt significatius.
|
|
Artística
Cultural
|
No mostra interès en les manifestacions culturals i artístiques. No aprecia
ni gaudeix amb l’art ni altres manifestacions culturals
|
Coneix algunes manifestacions culturals i artístiques, però no s’hi
acaba de sentir identificat.
|
Coneix i aprecia les manifestacions culturals pròpies i mostra interès
i curiositat per conèixer-les dels altres
|
|
COM
PE
TÈN
CIES
ME
TO
DO
LÒ
GI
QUES
|
Tractament
Informació
digital
|
Té dificultats per cercar informació a la xarxa. Li costa molt el
domini de les eines informàtiques requerides en aquest treball
|
Sap buscar informació, tot i que de vegades necessita orientació.
Controla els recursos bàsics que requereix aquest treball.
|
Cerca i gestiona la informació de manera autònoma. Domina les eines
informàtiques requerides per la realització del projecte.
|
|
Matemàtica
|
No utilitza significa-
tivament els recursos matemàtics per explicar la realitat I gràfics
|
Utilitza amb dificultat els recursos matemàtics per a explicar la
realitat i gràfics.
|
Utilitza significa-
tivament els recursos matemàtics per a explicar la realitat i gràfics.
|
|
Aprendre a aprendre
|
No és gaire conscient d’allò que sap allò que no sap. Li costa seguir
una línia de treball. Li manquen recursos per construir el seu propi
aprenentatge
|
Comença a utilitzar algunes eines pel seu autoaprenentatge. La línia de
treball és constant. Comença a tenir un esperit de superació.
|
Es planteja preguntes, parteix dels coneixements previs per cercar allò
que no sap. Busca solucions als problemes que se li plantegen
|
|
C.
PER
SO
NALS
|
Autonomia iniciativa personal
|
Es mostra passiu o poc participatiu/a. Li cal molt ajut per saber que
ha de fer i prendre decisions
|
Amb una mica d’orientació sap seguir la línia de treball però li costa prendre
decisions
|
Fa propostes, aportacions, té iniciativa i pren decisions.
|
|
C.
SOCIALS
CON
VIU
RE
HABITAR EN EL MÓN
|
Coneixement interacció
amb el món físic
|
No li preocupen gaire les conseqüències de les seves actuacions.
|
És poc conscient de la rellevància dels seus actes.
|
Es manifesta conscient de què les seves actuacions influencien en el
seu entorn
|
|
Social i ciutadania
|
Rebutja les opinions diferents a la seva i no sap expressar les
pròpies. Es mostra poc col·laborador/ en les tasques proposades.
|
Li costa acceptar els punts de vista diferents i raonar els seus, però
s’hi esforça. Mostra actituds de participació activa en les diferents
situacions que es plantegen
|
Sap expressar i defensar la seva opinió i escolta i respecta als
altres. S’implica molt en les propostes de tipus social que es plantegen i
en proposa d’altres.
|
|
|