GUIA DIDÀCTICA

 

“Aquesta unitat didàctica segueix els decrets 142 i 143 del Departament d’Educació, on s’estableix l’ordenació dels ensenyaments de l’educació primària i secundària respectivament. En aquests Decrets es defineixen les Competències Bàsiques generals que l’alumnat ha d’adquirir.”

GRUP CLASSE:

DURADA:

PERÍODE:

CURS ESCOLAR:

PROFESSOR/A

C. Superior de Primària i ESO

Quatre sessions (8 hores)

3r trimestre

2009-2010

Núria Alart

ÀREES/MATÈRIES:

TÍTOL I JUSTIFICACIÓ DE LA UNITAT

Interdisciplinar

Intel·ligències Múltiples

Quin cotxe em compro? Els efectes del cotxe sobre el medi ambient són diversos i complexos. Des de la seva fabricació fins al seu desballestament el cotxe conserva tot el seu potencial per malmetre l’entorn. Però, sens dubte, és l’actitud de les persones el que fa que el cotxe sigui un important element pertorbador de la qualitat ambiental. Hi ha molt poca consciència de com tenir cura del cotxe per minimitzar el risc ambiental. El problema no és el cotxe sinó l’ús que en fem i el poder que li donem sobre les nostres vides.

OBJECTIUS D’APRENENTATGE

COMPETÈNCIES BÀSIQUES

CRITERIS I INSTRUMENTS D’AVALUACIÓ

Expressar per escrit, oralment i amb el llenguatge audiovisual pensaments, emocions, opinions i la creació del material per a la presentació.

Comunicativa, lingüística i audiovisual

1. Presentar i exposar el vídeo anunci publicitari del cotxe. 2. Elaborar una entrevista a una persona asmàtica.

Cercar una melodia i/o música adient per a l’elaboració de l’anunci publicitari

Artística i cultural

3. Identificar i triar diferents músiques i melodies d’anuncis publicitaris de cotxes per a l’anunci publicitari.

Cercar, seleccionar, enregistrar, sintetitzar i analitzar la informació per a l’elaboració dels materials per a la presentació de l’anunci publicitari.

Tractament de la informació i competència digital

4.Cercar músiques rellevant de diverses fonts i comunicar els resultats de la cerca. 5. Elaborar una maqueta d’un cotxe.

Calcular la despesa econòmica en la compra d’un vehicle segons necessitats personals i sostenibles.

Matemàtica

6. Presentar els arguments a favor i en contra de dos anuncis publicitaris de cotxes. 7. Identificar les despeses en la compra d’un cotxe. 8. Presentar l’organitzador gràfic.

Expressar diferents sentiments i/o emocions en la compra d’un vehicle.

Aprendre a aprendre

9. Autoavaluar-se i reflexionar individualment el treball realitzat. Rúbrica d’avaluació

Valorar la importància de la compra econòmica, sostenible i ecològica pel mediambient

Autonomia i iniciativa personal

10. Mostrar interès per les aportacions personals en les tasques de grup. Rúbrica.

Analitzar i interpretar la informació obtinguda i comunicar les conclusions: segons criteris ecològics, econòmics i sostenibles.

Coneixement i la interacció amb el món físic.

11. Presentar un prospecte publicitari sobre la utilització del transport alternatiu i sostenible.

Comparar i contrastar diferents tipus de cotxes: escoltant activament i compartint opinions.

Social i ciutadania

12. Apreciar la diferència de preus entre els diferents cotxes, segons marques i interessos econòmics. L’anunci publicitari

CONTINGUTS

Utilització de l’entrevista per a obtenir informació sobre la temàtica de l’asma.

Escolta i tria de diferents melodies per a l’elaboració de l’anunci publicitari.

Utilització de documentació audiovisual i sonora per a l’elaboració d’un vídeo publicitari

Interpretació i explicació de gràfiques sobre despeses en la comprar d’un cotxe.

Capacitat crítica en la compra d’un cotxe.

Apreciació de la creativitat en l’elaboració d’un anunci publicitari d’un cotxe

Elaboració d’un prospecte publicitari sobre la utilització del transport alternatiu i sostenible.

Reflexió, acceptació i comprensió dels diferents criteris en la comprar d’un cotxe: ecològics, econòmics, socials i sostenibles.

METODOLOGIA I SEQÜÈNCIA DIDÀCTICA

S’utilitzen els següents principis metodològics inclusius i/o actius a l’aula: Globalització: a l'alumnat se li presenta la realitat de manera global. Interdiciplinarietat: es fomenta el treball de manera interdisciplinar entre els diferents professionals. Activitat : fomentar l'aprenentatge significatiu a partir de la pròpia activitat de l'alumne. Individualització: S'adapta a les possibilitats i característiques de l’alumnat segons les seves capacitats. Socialització: Cooperació i treball en grup. Contextualització i funcionalitat. Aplicació dels aprenentatges a l'entorn proper. -Fomentarem el treball en grup com a font de relació personal, fomentant-les  a través del treball cooperatiu.  -Utilitzarem els recursos TIC (processador de textos, audiovisuals, músiques, programa de presentacions, ....) -Treballarem el foment d’una bona autoestima en els alumnes a través de l’ànim i valoració positiva del que fan, practicant la cultura de l’elogi. -Fomentarem el control emocional de les seves expressions através del diàleg reflexiu  amb els mateixos alumnes. -S’utilitzaran diferents modalitats i estils d’ensenyament-aprenentatge per potenciar totes les capacitat i/o intel·ligències de l’alumnat, per així  poder aprendre a través de les més potents i tenir un major èxit escolar.

DESCRIPCIÓ DE LES ACTIVITATS

MATERIALS RECURSOS

ORG. SOCIAL

TEMPS

ATENCIÓ DIVERSITAT

ACTI

AVAL

1a SESSIÓ

INTRODUCCIÓ

 

 

 

 

Preguntes inicial: (Coneixements previs) Quines marques de cotxe coneixeu? Per què necessitem el cotxe? Quan fem servir el cotxe? A on anem? Fer una posada en gran grup. Cerqueu una foto antiga d’un indret de la vostra ciutat i compareu-la amb una d’actual. Quins són els elements que caracteritzen el canvi? Creieu que amb la fesomia actual s’ha aconseguit un ambient agradable per a les persones?

Canó de projecció.

Graella de l’activitat

Gran grup

50 min.

Intel·ligències Múltiples

1

DESENVOLU

PAMENT

 

Formació del petit grup de treball i rols. Comptabilitzar durant 15 minuts la quantitat de cotxes i persones en el seu interior que passen per un punt de la teva ciutat. Exemple: plaça Catalunya cantonada amb P/ de Gràcia de Barna. Calcular la mitja de persones per cotxe.

Pissarra

Gravadora

Fitxa de les emocions

Gran grup

Petit grup

50 min

Intel·ligències Múltiples.

Treball en grup cooperatiu

11

FINAL

 

 

Reflexió personal de la classe:

Què és el que t’ha costat més de fer? Per què?

Què és el que més m’ha agradat? Per què?

Què canviaries si la tornessis a fer?

Fitxa de reflexió individual

Individual

20 min

Intel·ligències Múltiples

Portfoli

9

2a SESSIÓ

INTRODUCCIÓ

 

Contestem a les següents preguntes: Quin és el transport alternatiu?  Quin és el transport sostenible? Quants mestres vénen a l’escola amb cotxe? Quines raons donen per no anar-hi en bicicleta o a peu?

Ordinador

Enllaços

Petit grup

50 min.

IM Treball en grup cooperatiu

11

DESENVOLU

PAMENT

Feu un prospecte publicitari per a la utilització del transport alternatiu i sostenible: públic, bicicleta, caminar, ...

Ordinador

P. Publisher

Petit grup

50 min

IM Treball en grup cooperatiu

11

FINAL

 

 

Reflexió personal de la classe:

Què és el que t’ha costat més de fer? Per què?

Què és el que més m’ha agradat? Per què?

Què canviaries si la tornessis a fer?

Fitxa de reflexió individual

Individual

20 min

Intel·ligències Múltiples

Portfoli

9

3a SESSIÓ

INTRODUCCIÓ

 

 

Contestar les següents preguntes. Què és l’asma? Per què es produeix? Quan? Com? Quin és el dia mundial de l’asma? Què són els atacs d’asma? Quina relació hi ha entre l’asma i la contaminació atmosfèrica?

Ordinador i canó.

Enllaços

Petit grup

50 min

Intel·ligències Múltiples

2 -

DESENVOLU

PAMENT

Què els passa a les persones que són asmàtiques amb la contaminació atmosfèrica? Feu l’organitzador gràfic.

Feu una maqueta del cotxes que us agradaria comprar.

Fitxa de l’organitzador gràfic

Petit grup

50 min

Intel·ligències Múltiples

2- 5 8-

FINAL

 

 

 

Reflexió personal de la classe:

Què és el que t’ha costat més de fer? Per què?

Què és el que més m’ha agradat? Per què?

Què canviaries si la tornessis a fer?

Fitxa de reflexió individual

Individual

20 min

Intel·ligències Múltiples

Portfoli

9

4a SESSIÓ

INTRODUCCIÓ

Contesteu a les següents preguntes. Quins cotxes hi ha al mercat que siguin ecològics i sostenibles? Que vol dir sostenible? Escolliu un cotxe hauria de ser un exercici d’anàlisi de costos i també de l’ús que en farem al llarg de l’any.  Recordeu algun anunci d’un cotxe basat en el baix consum? Quin model i marca és?  És dièsel o gasolina? ...

Ordinador

Enllaços

Petit grup

50 min

Intel·ligències Múltiples.

Treball en grup cooperatiu

12

DESENVOLU

PAMENT

Quin cotxe em compro? Per què?  Feu un vídeo d’un anunci publicitari d’un cotxe que us agradaria comprar.

Ordinador

Enllaços

Petit grup

Gran grup

50 min

IM Treball en grup cooperatiu

1 -3

FINAL

 

 

Reflexió personal de la classe:

Què és el que t’ha costat més de fer? Per què?

Què és el que més m’ha agradat? Per què?

Què canviaries si la tornessis a fer?

Fitxa de reflexió individual

Individual

20 min

Intel·ligències Múltiples

Portfoli

9

 

A partir del tema central: Quin cotxe em compro?, es desenvolupen unes activitats que permetran despertar les diferents intel·ligències o capacitats de l’alumnat. Per poder aconseguir els objectius, les activitats es podran expressar en qualsevol dels llenguatges: oral, escrit, plàstic, musical o corporal. Les intel·ligències treballades són:

-La intel·ligència Lingüística: Elaboració i confecció de textos orals i escrits sobre el tema treballat.

-La intel·ligència Logicamatemàtica: Destreses de pensament: raonament i argumentació: analitzant idees (comparant i contrastant)

-La intel·ligència Naturalista: Les conseqüències medioambientals en la contra d’un cotxe.

-La intel·ligència Musical: Les melodies i/o músiques per a l’anunci publicitari d’un cotxe.

-La intel·ligència Cinestèsicacorporal: L’elaboració d’un maqueta d’un cotxe.

-La intel·ligència Visualespacial: Les imatges sobre el cotxe en l’anunci publicitari.

-La intel·ligència Intrapersonal:  L’autoavaluació i la presa de decisions sobre el propi aprenentatge.

-La intel·ligència Interpersonal:  La cooperació activa i el contrast dels diferents punts de vista en el treball en grup.

 

ATENCIÓ A LA DIVERSITAT

L’ alumnat amb més dificultats serà integrat en els grups cooperatius per exercir la tutoria entre iguals. En els grups cooperatius s’integrarà alumnat amb diferents habilitats per tal d’aportar-les al grup.  Per a una millor comprensió i integración dels conceptes, hi haurà diferents tasques com: musicals, cinestèsiques, visuals, plàstiques,… S’inclouen activitats inclusives per a l’alumnat nouvingut a través de recerca i coneixement cultural i interpersonal.

Intel·ligències Múltiples: segons H. Gardner una perspectiva basada en les intel·ligències múltiples pot millorar la comprensió de tot l’alumnat de tres maneres: 1. Proporcionant diferents vies d’accès. 2. Presentant el tema a treballar globalitzat, despertant l’interès de l’alumnat. 3. Establint lligams amb els temes que ja es coneixen o bé ja es comprenen. 4. Reflexionant sobre els possibles èxits o fracassos en l’aplicació dels temes treballats. La planificació d’activitats multinivell implica que es dissenyen tasques diverses per arribar als mateixos objectius o similars, en funció dels diferents estils d’aprenentatge, de la motivació o de les múltiples intel·ligències de l’alumnat. També es poden incloure activitats perquè determinats alumnes reforcin certs aprenentatges, o bé activitats, voluntàries o no, perquè altres alumnes ampliïn  coneixements. S’utilitzarà també el treball en petit grup cooperatiu on els seus membres s’organitzaran les tasques i compartiran els resultats de les aportacions de cadascú amb l’objectiu un resultat final, en aquests cas la presentació, a partir del contrast de diferents punts de vista, la discussió i el consens.