0:00 h. Poliesportiu d'Ontinyent.
707625 - 4298939 - 377. Sortim per la
part alta del complex i girem a la dreta.
Anem pel costat de la carretera i als
pocs metres prenem el camí del
cementiri.
0:25 h. Cementiri.
708290 - 4297856 - 493. Al costat
de la paret W deixem la pista del
Torrater a la dreta i prenem un camí.
És el PR-V-121, la senda dels
Enginyers. Es va enlairant pel vessant
W de l'Alt de l'Olla. Gaudim d'una
panoràmica excel·lent
dels conreus entre Ontinyent i Agullent.
Passem els barranc dels Enginyers,
de Bunyol i de Galindo, deixant algun
camí que puja a l'Alt de l'Olla,
on hi ha antenes i repetidors, fins
que pugem a un collet, que ja ens
obre la vista sobre Agullent.
1:20 h. Collet.
710997 - 4298013 - 601. Continuem,
més planers, fins que arribem
a una pista. Deixem el camí,
que continua recte, tot planejant,
i la seguim a la dreta, de pujada.
Aviat ens deixa en una pista més
important, a la carena.
1:43 h. Alt
del Torrater. 711781 -
4298059 - 657. Seguim la pista a la
dreta uns passos i de seguida la deixem
per una altra, menys important, a
l'esquerra. Després de poc
enllaça amb una altra que ens
ve de la dreta i iniciem la baixada,
per terreny aixaragallat. Quan portem
uns 10 min per aquesta pista, en un
revolt a l'esquerra (711929 - 4297691
- 598), la deixem i prenem un camí
poc aparent a la dreta, que va de
pla. Faldeja per vessant sud de l'Alt
del Torrater fins a la Banyeta d'Agres,
roques on s'hi fa escalada. Aquí
girem a l'esquerra, de baixada, passant
davant les ruïnes de la casa
d'Emili Badà. Poc després
deixem dos trencalls a la dreta i,
en direcció SW, ens acostem
a la via del tren de Xàtiva,
que veiem a sota. Durant un trosset
hi anem paral·lels (W), fins
que hi passem per sota.
2:20 h. Bancal
Redó. 710821 - 4296850
- 511. Tot just passada la via deixem
la pista que continua recte fins a
la casa del Bancal Redó i girem
a l'esquerra, pel costat de la via.
Aviat arribem a tocar del rierol,
el Bancal Redó o de les Coves
Finestres. Hi anem una estona paral·lels,
pel marge esquerre, sense travessar-lo,
fins que arribem davant les coves,
a l'altre costat del barranc. Des
d'ací es té la millor
vista del conjunt. Per arribar-nos-hi
cal travessar el rierol per un viarany
estret i poc marcat. A l'altre costat,
en una bifurcació, prenem a
l'esquerra.
2:33 h. Covetes
d'Alfafara. 711537 - 4296923
- 511. Excavades a la roca i d'origen
desconegut, amb finestres molt ben
fetes, són una visita ben interessant.
Una escala precària permet
visitar-ne una amb facilitat. Convé
tenir llanterna, perquè a dins
hi ha forats excavats i es pot prendre
mal. Després de la visita tornem
a la bifurcació anterior i,
agafant a l'esquerra, iniciem una
forta i breu pujada. Un cop a la carena,
girem a l'esquerra, passem davant
el petit mas de Carbonell i arribem
a una font.
3:03 h (comptant
un quart per a la visita). Font de
Carbonell. 711833 - 4296723
- 587. És al peu del camí
i raja poc. Al cap de 3 min entronquem
amb una pista més bona, que
seguim a l'esquerra. A partir del
paratge de Carbonell el recorregut
és entre camps ben conreats.
A la dreta tenim la serra de Mariola.
3:18 h. Ermita.
712900 - 4296905 - 569. L'ermita de
la Mare de Déu de la Llum i
de Sant Antoni és molt popular
a proper poblet d'Alfafara. Es troba
a la dreta del camí. Seguim
uns 100 m més i arribem a una
cruïlla. Seguint recte, una pista
asfaltada ens menaria a l'estació
d'Agres. Per evitar l'asfalt girem
a l'esquerra i baixem per una altra
pista. Poc després passem sota
la via del tren i una mica més
enllà girem a la dreta i també
en la propera bifurcació. Anem
caminant entre conreus pel Racó
del Moro. Així arribem al costat
del terraplè de la via, que
anirem seguint, sense travessar-la,
fins que arribem a l'humil baixador,
força allunyat del poble.
4:05 h. Estació
d'Agres. 714959 - 4297378
- 598. Des d'aquí, si combinem
bé els horaris -sinó
us pot tocar fer una marxa contrarellotge,
com ens va passar a nosaltres-, podem
retornar a Ontinyent amb tren, per
un bell recorregut que segueix del
barranc de l'Avern.
|